Close

Plemeno

Země původu:

USA

Zařazení:

FCI sk. N - FCI neuznaná plemena

Standard č. 924

Historie:

V dávných dobách se plemeno vipet chovalo ve třech varietách srsti – krátkosrsté, hrubosrsté a dlouhosrsté. Většina chovatelů se ale postupem doby věnovala jen krátkosrstým zástupcům plemene. Zdálo se jim, že delší srst zakrývá elegantní linie těla malého dostihového psa, a jedinci s delší nebo hrubou srstí takřka vymizeli. Pár nadšenců je chovalo v USA a v Austrálii, ve standardu FCI delší srst není uvedena. Na konci 20.století se několik dlouhosrstých psů a fen dostalo do Evropy a díky skvělé povaze a velké eleganci si plemeno začalo získávat stále více příznivců. Do České republiky byla první fenka jménem Golden Nugget´s Butterfly "Beami" dovezena v roce 2002.

Povaha a chování:

Dlouhosrstý vipet je velmi elegantní a zdánlivě jemný pes. Slovo zdánlivě je na místě, protože se jedná o čytřnohého sportovce, kterému vyhovuje pohyb. Dlouhosrstý vipet je vynikající plemeno pro agility a rád doprovází své majitele na výletech všeho druhu. Plemeno má velmi příjemný charakter, který asi nejlépe vystihuje slovo “milý”. Dlouhosrstý vipet je přátelský, mazlivý, ale neobtěžující. Je dobře ovladatelný a velmi učenlivý.

Vzhled:

Plemeno měří podobně jako jeho krátkosrstá varianta (psi 47 - 51 cm, feny 46 - 50 cm). Srst je jemná, hedvábná a dlouhá. Má také dobrou podsadu, která plní tepelnou a ochrannou funkci. Standard plemene připouští všechny barvy a jejich kombinace.

Průměrný věk:

12 - 14 let

Péče:

Plemeno je zcela nenáročné z hlediska výživy a jeho hedvábná “silky” srst nevyžaduje žádnou speciální úpravu. Psa stačí pravidelně česat a kartáčovat. Dlouhosrstý vipet potřebuje pohyb a potřebuje společnost svého pána. Bez kontaktu s lidmi to bude smutný pes.

Povaha
Soutěživý duch tohoto malého, velmi atletického a elegantního lovce se projevuje v jeho ostražitém způsobu chování a schopnosti závodit, pronásledovat a lovit v rozmanitých terénech a za jakéhokoli počasí, a to díky své velikosti a osrstění. Svou povahou není nikdy agresivní, a proto by také měl dávat najevo svou lásku a oddanost svým lidským druhům. Lhostejná a rezervovaná povaha pro něj není typická.
Jméno Silky windsprite - LHW (hedvábný chrtí šotek - dlouhosrstý vipet) přesně vystihuje tohoto houževnatého psa. Jakmile ráno otevře svá krásná očka, srší z jeho těla nasbíraná energie, kterou vybije dostatkem pohybu. Je to sprinter, proto běhání na volném prostranství si pěkně užívá. Není problém tohoto chrta pustit na volno, jelikož je lehce ovladatelný, musíme však počítat s tím, že je to konec konců chrt a jako každý lovec se pustí za zvěří, když jí uvidí. Dobře se snáší s ostatními psy a zařazení do hierarchie ve své smečce mu nedělá problémy. K cizím psům je nedůvěřivý a nevyvolává žádné šarvátky. Díky svému osrstění může dlouhou dobu pobývat venku za jakéhokoliv počasí, neznamená to však, že by se mohl uvázat u boudy. Miluje svou rodinu a kontakt s lidskými členy své smečky je pro něj velice důležitý. Každou minutu Vám dává najevo, jak je Vám oddán a plný důvěry. Je velice inteligentní a rychle chápe co po něm požadujeme. Využít ho můžeme v coursingu, na dostizích, ale i v caniscrossu a pro svou rychlost, lehkost a mrštnost i v agility.